Dvojí výročí Aleny Vránové
Podle slov samotné herečky „kdybych měla mít někde domovské právo, bylo by to po tatínkovi na Rudolfově u Českých Budějovic“ (domovské právo zrušeno v roce 1949). Herečce, která se narodila 30. 7. 1932, můžeme skutečně věřit.
Tatínek Miroslav se v roce 1903 narodil do rodiny učitele Josefa Vrány, horlivého českého vlastence a jeho ženy Anny Marie, rozené Šeflové. Ta byla z rozvětveného rodů Šeflů, měla sedm sourozenců, jejichž potomci stále v Rudolfově a okolí žijí (o tom jsme psali již dříve). Maminka Františka Stašková se narodila v roce 1906 a pocházela z Radostic u Borovan. Rodiče Aleny Vránové měli svatbu v roce 1931 v Praze na Vinohradech, tatínek pracoval jako ministerský úředník, v roce 1937 zemřel na tuberkolózu.
Část války prožila Alena u svých příbuzných v Radosticích, odkud chodila do školy ve Strážkovicích a Ledenicích (dle historika Jiřího Cukra). Od mládí hrála divadlo, první herecké zkušenosti získávala v Dismanově dětském rozhlasovém souboru. Po válce chtěla být učitelkou, ale vystudovala DAMU (1956). Na začátku 50. let se stává skutečnou hvězdou, hezké talentované dívky si všimnou filmoví režiséři a Bořivoj Zeman ji obsadí do své pohádky „Pyšná princezna“ a princezna Krasomila se stává Aleně Vránové životní rolí. Pohádka, od jejíž premiéry uplyne letos 70 let, je stálou ozdobou českých televizních vánoc.
Tak jako ve ve filmu, tak i v životě si princezna Krasomila (Alena Vránová) vezme svého krále Miroslava (Vladimír Ráž) za manžela a narodí se jim dcera Markéta. Tím pohádka končí a později přichází rozvod. Paní Alena je velice aktivní v divadle, filmu, televizi, rozhlase i dabingu, svou kariéru završila v divadle Ungelt. Dnes si užívá zaslouženého odpočinku, radost jí dělá vnučka Tereza se svou rodinou.
Přejme „princezně Krasomile“ jen to krásné a hodně zdraví k letošnímu jubileu a „Pyšné princezně“ řadu dalších a dalších diváků.
Jan Řehovský