20 let od úmrtí Martina Stáhalíka

MARTIN STÁHALÍK (4. 6. 1962 – 9. 3. 2001)

                                                                                                 mistr světa v letecké akrobacii

9. 3. 2021 uplynulo 20 let od tragické smrti Martina Stáhalíka, rudolfovského rodáka a mistra světa v letecké akrobacii.

Kalendárium 7. 3. 2021 (ČT):

„Letecká akrobacie mě fascinuje a uspokojuje. Připomíná mi sex,“ říkával jeden z našich nejlepších akrobatických letců Martin Stáhalík. Od puberty létal pod vedením svého otce na větroních, ale k motorovým letadlům a akrobacii se z politických důvodů dostal až ve třiadvaceti. Navíc mu zjistili vrozenou vadu ledvStáhalík fotoiny, a tak musel nejdřív na operaci. Letečtí akrobati totiž musí něco vydržet. Zažívají větší přetížení než kosmonauti, v obrovské rychlosti se nesmí ani hnout, aby si nezlomili vaz, a trénovat smějí jen hodinu denně. Vyhrával jednu soutěž za druhou, jenže protože nebyl prototyp socialistického člověka, tak se za hranice až do revoluce nepodíval. V roce 1995 se pak stal mistrem světa a jako druhý na světě dobyl medaile ze všech tří akrobatických kategorií. Pět let nato prolétl takzvanou Nebeskou bránu v Číně. Svůj sen – zvednout křídlem letadla šátek z louky – už si bohužel nesplnil. Zahynul při běžném tréninku v Holandsku. Cvičný letoun se roztříštil o zem, osmatřicetiletý pilot nevybral plochou vývrtku.

Ani na Rudolfově na něho nezapomínáme, na hrázi Královského rybníka stojí jeho památník, je po něm pojmenována ulice a dokonce se nám podařilo dostat jej znovu na nebe – je po něm pojmenována planetka č. 90926.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat